Saturday, June 12, 2010

Budget Menu with what's on sale for the week of June 9-June 15

Funny how what you do as a parent or a mother rubs off on your kids. They are watching you whether you think they are or not. My kids have watched me coupon seriously now for about six years. I giggle when I watch my son pull out his Subway coupons out of his wallet when we go to buy lunch. I giggle when he's planning an outing with friends or a date and he asks me if I have any coupons for restaurants. I also giggle when my husband tells me that my daughter goes to the back of the bags of lettuce at the grocery store to buy the one with the furthest expiration date when she goes to the store with him. And I also giggle inside when my daughter scours the grocery aisles for the blinkie machines and gives me coupons from them or tells me that she'll wait until something goes on sale and we have a coupon for it before she'll buy it or want me to buy it for her. Powerade is on sale at Bashas' this week so that when you buy 15 at a time, you then get them each for .50. So where's my calculator. That's $7.50. I only mention this because I am reminded that before my kids went to camp Fry's was having the same kind of sale on Powerade a couple of weeks ago. Only the final price per Powerade was .58. So we picked out 15 bottles in flavors that everyone was happy with. I sent two Powerades with my son on his trip to Lake Powell. While they were on a strenuous hike to hole in the rock, I guess it was strenuous, I have no idea, one of the leaders was showing signs of dehydration. So sonny boy gave him his Powerade to drink that he had brought with him. I asked sonny boy if he bought himself another Powerade when they went to the store after the hike. He said "No" and I was a little puzzled why he wouldn't. So I inquired further, which isn't easy because he's not one to embellish on trips or who said what or even on his life for that matter. He said, "We got those Powerades on sale for .58, I wasn't going to pay full price for one." THAT's MY BOY! Almost brought a tear to my eye.


1-Oatmeal, blueberries
2-Eggs, toast, orange juice
3-Cold cereal, milk
5-French toast, bacon (save some for Bacon Quiche), apple juice
6-Cinnamon rolls, juice

1-Canned pasta, carrots
2-Chicken noodle soup, apple
3-PB&J sandwich, carrots, grapes
4-Fruit salad, dinner leftovers
5-Tuna sandwich, orange
6-PB&J sandwich, fruit
7-PB&J sandwich, fruit

1-Fruit salad, chicken salad, French bread
2-Chicken cacciatore, spaghetti, salad (Spag. sauce, onions, peppers, chicken)
3-Taco salad, chips
4-Baon Quiche, green beans
5-Grilled cheese sandwich, tomato soup
6-Hamburgers, peach/raspberry crisp
7-Chicken, rice and broccoli

Peach/raspberry crisp
Rice pudding

Grocery list:
Cantaloupe, 10/$10, buy 1
Del Monte Pineapple, 10/$10, buy 1
Honeydew, 2 lbs./$1, buy 1, I've allowed for $1
Kiwi, 4/$1, buy 2 at .50
Donald Duck orange juice, $1.27 with in store coupon
French bread, 99 ea with in store coupon, limit 1, buy 1
General Mills cereal, 2/$4, buy 1
Broccoli crowns, .69 lb.
Albertson's bacon, $1.99
Cinnamon rolls, 4 count, .99
Albertson's chicken noodle or tomato soup, .59, buy 4, Two chicken noodle, two tomato. You may need more soup for your family depending on size and appetites.
Albertson's rice, 2 lbs., $1.49
Albertson's salad dressing, $1.39
Albertson's canned pasta, .79, buy 2

Bumble Bee tuna, 2/$1, buy 1 at .50
Bashas' large eggs, .88, buy 2
Dole bananas, .48 lb., buy 1 lb.
Milk, aprox. $2.09/gal, buy 2 gallons

Mini watermelon, 2/$3, buy 1 at $1.50
On the vine tomatoes, .88 lb., buy 1 lb.
Red or yellow bell peppers, .88 ea, buy 1
Chicken leg 1/4's, .47 lb., 10 lb. bag, $4.70
Kraft singles, $1.99
Fry's tortilla chips, 10/$10, buy 1
Daisy sour cream, $1.79
Fry's Hamburger and hot dog buns, $1.25
Kroger Value bread, .88, buy 4
Kroger Value peanut butter, $1.49
Kroger Value apple juice cocktail, $1.49
Onion, I've allowed for .50
Spaghetti sauce, $1.19 If you want more sauce for the spaghetti, buy another jar
Spaghetti, .88
Kraft shredded cheese, $1.99

Grapes, .88 lb., buy 2 lbs. at $1.76
80% lean ground beef, $1.79 lb., buy 3 lbs. at $5.28

Berries, .97, buy one blueberry, one raspberry at .97x2
Peaches, .99 lb., buy 2 lbs. Check recipe at side to see how many you'll need
Romaine, .88
Navel oranges, .88 lb., buy 4 at $3.52
Baby carrots, .99
Green beans, .99 lb
Gala apples, .99 lb, buy 3 lbs. at $2.97
Oats, .69 lb., buy 2 lbs. at $1.38

Items not on list:
brown sugar
spices, herbs

Other great deals this week:
Powerade, buy 15 and get them for .50 ea-Bashas
Colgate, with coupon, $1-albertson's (there are coupons taped to the Colgate boxes at the display at my Albertson's, limit 5. These were big tubes, great, great deal for one year storage or to have on hand so that you don't run out and have to pay $3 for one tube.)
Oreos, $1.99-Albertson's
Oscar Mayer bologna, $2.49-Albertson's
Lactaid milk, $2.99-Sprouts

1 comment:

  1. You win the Mom of the year award for those storeis!! Gotta love our bargainshopping kids.